Coffee

This is my list of the coffees worth your money, across whole beans, ground coffee, pods, instant and supermarket ranges. It's for anyone who wants a good bag, jar or box of pods without wading through every shelf, and the full reviews give dated UK prices, the downsides and who each one isn't for.

Top coffees

How this list is ordered. I group the coffees by type (beans, ground, pods by system, instant, then supermarket own-label), and within each group the ones I've written full reviews of come first, with the rest following by the lowest price per 100g, pod or cup on the date I checked. I don't taste-test these coffees in person, and no brand pays for a place.

TypeBeansGroundPodsInstantSupermarket own-label
Price
Sort

  1. Beans

    1. Illustration of a Lavazza Qualità Oro 1kg stand-up bean bag in gold and cream, simplified, no logoIllustration: Hoppin Hopper

      Lavazza Qualità Oro Coffee Beans

      1kg · 100% Arabica, six varieties from Central/South America, medium roast, intensity 5/10

      Full reviewLowest price per 100g in this group

      £21.00 at Asda, checked 28 Sep 2026

      £2.10/100g

    2. Illustration of an illy Classico 250g bean tin in silver with a red band, simplified with no logoIllustration: Hoppin Hopper

      illy Classico Roast Coffee Beans

      250g tin · 100% Arabica, medium roast, intensity 5/9, pressurised can

      Full reviewCertified B Corp (illy) (source: Trolley listing)

      £6.40 at Waitrose, checked 28 Sep 2026

      £2.56/100g

  2. Ground

    1. Illustration of a Costa Signature Blend 200g ground coffee bag in deep red, simplified with no logoIllustration: Hoppin Hopper

      Costa Signature Blend Ground Coffee

      200g · Arabica and Robusta, medium, strength 3

      Lowest price per 100g in this group

      £3.50 at Morrisons, checked 28 Sep 2026

      £1.75/100g

    2. Illustration of a Taylors Rich Italian 200g ground coffee bag in cream and green, simplified with no logoIllustration: Hoppin Hopper

      Taylors of Harrogate Rich Italian Ground Roast Coffee

      200g · roast 4, medium roast, 100% Arabica

      Rainforest Alliance (source: Asda listing)

      £4.98 at Asda, checked 28 Sep 2026

      £2.49/100g

    3. Illustration of a Lavazza Qualità Rossa 250g ground coffee brick in red and blue, simplified with no logoIllustration: Hoppin Hopper

      Lavazza Qualità Rossa Ground Coffee

      250g · Arabica and Robusta from Africa, South America and Southeast Asia; medium roast; intensity 5/10

      £6.25 at Sainsbury's, checked 28 Sep 2026

      £2.50/100g

    4. Starbucks House Blend Medium Roast Ground Coffee

      200g

      Starbucks House Blend is a medium roast ground coffee, 100% Arabica from Latin American beans, in a 200g bag (Amazon UK sells it as a pack of six). It's on Amazon UK's list of best-selling ground coffees, but I couldn't confirm a live UK price on 28 Sep 2026, so check the current price before you buy.

      Check current price

  3. Pods

    Nespresso Original

    1. Illustration of an L'OR Lungo Profondo capsule box in black with purple and gold, simplified with no logoIllustration: Hoppin Hopper

      L'OR Espresso Lungo Profondo

      40 capsules (Nespresso Original compatible) · medium roast "to the edge of dark", intensity 8

      Lowest price per cup in this group

      £9.00 at Asda, checked 28 Sep 2026

      about 23p per cup

    2. Illustration of a Starbucks by Nespresso House Blend pod box in dark green, simplified with no logoIllustration: Hoppin Hopper

      Starbucks by Nespresso House Blend

      36 pods · medium roast (Sainsbury's listing title)

      £9.25 at Sainsbury's, checked 28 Sep 2026

      about 26p per cup

    Nespresso Vertuo

    1. Starbucks by Nespresso Vertuo, Veranda Blend

      8 capsules · lightest roast, 100% Arabica

      £14.22 at Amazon UK (third-party seller), checked 28 Sep 2026

    Dolce Gusto

    1. Illustration of a Dolce Gusto Americano Intenso pod box in dark red and brown, simplified with no logoIllustration: Hoppin Hopper

      Nescafé Dolce Gusto Americano Intenso

      16 pods · 100% Arabica, intensity 9 of 11, 230ml mug

      £5.00 at Asda, checked 28 Sep 2026

      about 31p per cup

    Tassimo

    1. Illustration of a Tassimo Kenco Americano Grande XL T-disc box in bright red, simplified with no logoIllustration: Hoppin Hopper

      Tassimo Kenco Americano Grande XL

      16 T-discs · 100% Colombian

      £5.30 at Sainsbury's, checked 28 Sep 2026

      about 33p per cup

  4. Instant

    1. Illustration of a Nescafé Gold Blend (regular) jar with a gold lid and black label, simplified with no logoIllustration: Hoppin Hopper

      Nescafé Gold Blend

      190g · Arabica and Robusta blend, 111 mugs per jar

      Full reviewLowest price per 100g in this group

      £5.75 at Asda, checked 28 Sep 2026

      £3.03/100g

    2. Illustration of a Kenco Smooth instant coffee jar with a red lid and red label, simplified with no logoIllustration: Hoppin Hopper

      Kenco Smooth

      200g · freeze-dried, medium roast

      Full review

      £7.80 at Tesco, price when checked 28 Sep 2026

      £3.90/100g

    3. Illustration of a Kenco Gold Indulgence jar with a gold-brown lid and gold label, simplified with no logoIllustration: Hoppin Hopper

      Kenco Gold Indulgence

      195g · blend of medium and dark roast beans, freeze-dried

      Full review

      £7.80 at Tesco, price when checked 28 Sep 2026

      about £4.00/100g

    4. Illustration of a Nescafé Azera Americano 140g tin in silver and black, simplified with no logoIllustration: Hoppin Hopper

      Nescafé Azera Americano Instant Coffee

      140g tin

      Azera Americano mixes instant coffee with finely ground roasted coffee, a blend of Robusta and Arabica, and the tin says it gives a crema topping. The 140g tin was £5.75 at Waitrose on 28 Sep 2026, about 7.5p a mug based on the 77 mugs stated, and Asda, Sainsbury's and Tesco stock it too.

      £5.75 at Waitrose, price when checked 28 Sep 2026

      £4.11/100g

  5. Supermarket own-label

    1. Illustration of a Tesco Finest Sumatra Mandheling stand-up bean bag in cream with dark green, no logoIllustration: Hoppin Hopper

      Tesco Finest Fairtrade Sumatra Mandheling Roasted Coffee Beans

      227g beans · single-origin Sumatra, Indonesia

      Full reviewFairtrade (source: product name/listing)

      £4.30 at Tesco, price when checked 28 Sep 2026; Clubcard price £3.85

      £1.89/100g

    2. Illustration of a Sainsbury's Taste the Difference Colombian stand-up coffee bag in purple and green, no logoIllustration: Hoppin Hopper

      Sainsbury's Taste the Difference Fairtrade Colombian Coffee, Strength 3

      227g ground · single-origin Colombia, 100% Arabica, strength 3

      Full reviewFairtrade (source: Sainsbury's page)

      £4.50 at Sainsbury's, checked 28 Sep 2026

      £1.98/100g

    3. M&S Collection Single Origin Colombian Coffee Beans

      227g beans · single-origin Colombia, Arabica

      Full reviewFairtrade (source: M&S page)

      £4.75 at Ocado, price at time of research (28 Sep 2026)

      about £2.09/100g

    4. Illustration of an Exceptional by Asda Colombian bean bag in dark green with orange, simplified with no logoIllustration: Hoppin Hopper

      Exceptional by Asda Colombian Roast Coffee Beans

      227g beans

      Asda's Exceptional Colombian beans (formerly Extra Special) are a Fairtrade, 100% Arabica, medium-dark roast that Asda rates strength 4. The 227g bag was £3.98 at Asda on 28 Sep 2026, about £1.75 per 100g, and it's only sold at Asda.

      Fairtrade (source: Asda listing via Trolley)

      £3.98 at Asda, price when checked 28 Sep 2026

      £1.75/100g

    5. Illustration of a Waitrose Gold Roast instant coffee jar with a gold lid and cream label, simplified, no logoIllustration: Hoppin Hopper

      Waitrose Gold Roast Instant Coffee

      100g instant

      £3.70 at Waitrose, checked 28 Sep 2026

      £3.70/100g

Browse by category

All coffee reviews

Coffee machines

Sage Bambino vs Bambino Plus: which should you buy?

The Bambino Plus costs £70 more than the Bambino at Sage UK. Here's what that extra money actually buys, who each machine suits, and who should skip both.

Updated 6 min read